NGC 1767

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1767


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 56 m 27,4 s
Деклинација - 69° 24' 2"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(видлив)
10,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,9
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена -
Други ознаки ESO 56-SC31, in LMC

NGC 1767 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1767 се споменува и како ESO 56-SC31, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во - година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1767 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,9 mag.[2] NGC 1767 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 56 m 27,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 24' 2".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1767 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9165.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]