Прејди на содржината

NGC 1755

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1755

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 55 м 14,9 с
Деклинација - 68° 12' 15"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
9,9
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 3 октомври 1826
Други ознаки ESO 56-SC28, in LMC

NGC 1755расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1755 се споменува и како ESO 56-SC28, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 октомври 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1755 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,9 m.[2] NGC 1755 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 55 м 14,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 68° 12' 15".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1755 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9161.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]