NGC 1747

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1747


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 55 m 11 s
Деклинација - 67° 10' 8"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(видлив)
9,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,4
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 ноември 1834
Други ознаки ESO 85-SC16

NGC 1747 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1747 се споменува и како ESO 85-SC16.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1747 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,4 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 55 m 11 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 67° 10' 8".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1747 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8889.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]