NGC 1745

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1745


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 54 m 20,7 s
Деклинација - 69° 9' 32"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато со емисиона маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 11 ноември 1836
Други ознаки ESO 56-SC22, in LMC

NGC 1745 е отворено ѕвездено јато со емисиона маглина во соѕвездието Златна Рипка, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1745 се споменува и како ESO 56-SC22, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 ноември 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1745 е од видот EN+OCL.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 54 m 20,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 9' 32".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1745 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9161.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]