NGC 1733

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1733


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 54 м 4,8 с
Деклинација - 66° 40' 58"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 јануари 1837
Други ознаки ESO 85-SC13, in LMC

NGC 1733отворено ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1733 се споменува и како ESO 85-SC13, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 јануари 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1733 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m.[2] NGC 1733 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 54 м 4,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 66° 40' 58".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1733 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8889.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]