NGC 1725

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1725


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 59 m 22,9 s
Деклинација - 11° 7' 55"
Положбен агол 20°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена 10 ноември 1885
Други ознаки MCG -2-13-28, VV 699

NGC 1725 е елиптична галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1725 се споменува и како MCG -2-13-28, VV 699.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 ноември 1885 година од страна на Едвард Емерсон Барнард, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 6 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1725 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] NGC 1725 има привидни димензии од 1,2' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 59 m 22,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 11° 7' 55".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 20°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1725 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 16488. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 269; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5326. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 898.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]