Прејди на содржината

NGC 1703

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1703

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 52 м 51,9 с
Деклинација - 59° 44' 34"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
11,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,9
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,9' x 2,6'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 4 декември 1834
Други ознаки ESO 119-19, AM 0452-594, IRAS 04521-5949

NGC 1703спирална галаксија во соѕвездието Златна Рипка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1703 се споменува и како ESO 119-19, AM 0452-594, IRAS 04521-5949.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 декември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1703 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 1703 има привидни димензии од 2,9' х 2,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 52 м 51,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 59° 44' 34".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 6°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1703 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 16234. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 421; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8516.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118,206)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]