NGC 1662

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1662

{{{опис}}}

Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 48 м 27 с
Деклинација + 10° 55' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I2p
Привиден сјај
(видлив)
6,4
Физички податоци
Привидни димензии 12' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 јануари 1784
Други ознаки OCL 470
NGC 1662 — расеано ѕвездено јато во соѕвездието Орион
NGC 1662 — расеано ѕвездено јато во соѕвездието Орион

NGC 1662расеано ѕвездено јато во соѕвездието Орион, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1662 се споменува и како OCL 470.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 јануари 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1662 е од видот I2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,4 m.[2] NGC 1662 има само една позната привидна димензија, која изнесува 12'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 48 м 27 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 10° 55' 48".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1662 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 179; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 687. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1534.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]