Прејди на содржината

NGC 1614

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1614

{{{опис}}}

Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 33 м 59,8 с
Деклинација - 8° 34' 45"
Положбен агол 142°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc/P
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 29 декември 1885
Други ознаки MCG -1-12-32, MK 617, 2ZW 15, Arp 186, IRAS 04315-0840

NGC 1614спирална галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1614 се споменува и како MCG -1-12-32, MK 617, 2ZW 15, Arp 186, IRAS 04315-0840.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 декември 1885 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1614 е од видот SBc/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 1614 има привидни димензии од 1,3' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 33 м 59,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 8° 34' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 142°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1614 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15538. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 269; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5314. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 918.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]