NGC 1593

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од NGC 1608)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1593


Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 32 м 6,1 с
Деклинација + 0° 34' 4"
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,6'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 7 ноември 1863
Други ознаки NGC 1608, IC 2077, UGC 3082, MCG 0-12-44, CGCG 393-37, NPM1G +00.0156

NGC 1593леќеста галаксија во соѕвездието Бик, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1593 се споменува и како NGC 1608, IC 2077, UGC 3082, MCG 0-12-44, CGCG 393-37, NPM1G +00.0156.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 ноември 1863 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1593 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 1593 има привидни димензии од 1,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 32 м 6,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 0° 34' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1593 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15447. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 224; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 82. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1524.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]