NGC 1573A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1573A


Соѕвездие Жирафа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 48 m 26,7 s
Деклинација + 73° 28' 10"
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 14,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,3'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1 август 1863
Други ознаки UGC 3150, MCG 12-5-20, CGCG 328-21, IRAS 04423+7322

NGC 1573A е спирална галаксија во соѕвездието Жирафа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1573A се споменува и како UGC 3150, MCG 12-5-20, CGCG 328-21, IRAS 04423+7322.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 август 1863 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1573A е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,6 mag/arcmin2.[2] NGC 1573A има привидни димензии од 1,6' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 48 m 26,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 73° 28' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1573A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 16052. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 5; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8505.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]