NGC 1568/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1568/2


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 24 m 25,3 s
Деклинација - 0° 44' 46"
Положбен агол 135°
Податоци од набљудување
Вид на објект леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 14,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 2 октомври 1886
Други ознаки UGC 3032, MCG 0-12-27, CGCG 393-16, VV 809, 2ZW 10

NGC 1568/2 е леќеста галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1568/2 се споменува и како UGC 3032, MCG 0-12-27, CGCG 393-16, VV 809, 2ZW 10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 октомври 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 16 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1568/2 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,8 mag/arcmin2.[2] NGC 1568/2 има привидни димензии од 1,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 24 m 25,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 0° 44' 46".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 135°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1568/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15042. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 223; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4727. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1524.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]