Прејди на содржината

NGC 1545

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1545

{{{опис}}}

Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 20 м 56,2 с
Деклинација + 50° 15' 19"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
6,2
Физички податоци
Привидни димензии 12' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 28 декември 1790
Други ознаки OCL 399

NGC 1545расеано ѕвездено јато во соѕвездието Персеј, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1545 се споменува и како OCL 399.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 декември 1790 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1545 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,2 m.[2] NGC 1545 има само една позната привидна димензија, која изнесува 12'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 20 м 56,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 50° 15' 19".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1545 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 39; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3337. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1253.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]