NGC 1539/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1539/2

{{{опис}}}

Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 19 м 2,7 с
Деклинација + 26° 49' 46"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
16,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,6
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 6 септември 1864
Други ознаки CGCG 488-1, 5ZW 373

NGC 1539/2галаксија во соѕвездието Бик, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1539/2 се споменува и како CGCG 488-1, 5ZW 373.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 септември 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1539/2 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] NGC 1539/2 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 19 м 2,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 26° 49' 46".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1539/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 133; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1823. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 228.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]