Прејди на содржината

NGC 1515A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1515A
{{{опис}}}
Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 3 м 50 с
Деклинација - 54° 6' 47"
Положбен агол 146°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,8'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 5 ноември 1826
Други ознаки ESO 156-34, FAIR 397

NGC 1515Aспирална галаксија во соѕвездието Златна Рипка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1515A се споменува и како ESO 156-34, FAIR 397.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 ноември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1515A е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] NGC 1515A има привидни димензии од 1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 3 м 50 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 54° 6' 47".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 146°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1515A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14388. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 420; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8501.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]