NGC 1511A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1511A


Соѕвездие Мала Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 0 m 19,5 s
Деклинација - 67° 48' 26"
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,4'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 ноември 1834
Други ознаки ESO 55-5, IRAS 04001-6756

NGC 1511A е спирална галаксија во соѕвездието Мала Водна Змија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1511A се споменува и како ESO 55-5, IRAS 04001-6756.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1511A е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] NGC 1511A има привидни димензии од 1,8' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 0 m 19,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 67° 48' 26".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1511A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14255. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 443; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9153.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]