NGC 1483

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1483

{{{опис}}}

Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 52 м 47,7 с
Деклинација - 47° 28' 42"
Положбен агол 125°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,4'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 2 септември 1826
Други ознаки ESO 201-7, IRAS 03512-4737

NGC 1483спирална галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1483 се споменува и како ESO 201-7, IRAS 03512-4737.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1483 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 1483 има привидни димензии од 1,6' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 52 м 47,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 47° 28' 42".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 125°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1483 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14022. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 391; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8067.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118,206)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]