NGC 1419

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1419


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 40 m 42 s
Деклинација - 37° 30' 40"
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,9'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 22 октомври 1835
Други ознаки ESO 301-23, MCG -6-9-17, AM 0338-374, FCC 249

NGC 1419 е елиптична галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1419 се споменува и како ESO 301-23, MCG -6-9-17, AM 0338-374, FCC 249.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 октомври 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1419 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] NGC 1419 има привидни димензии од 0,9' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 40 m 42 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 37° 30' 40".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1419 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13534. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 356; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7569.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]