NGC 1380B

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 1380B


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 37 m 9 s
Деклинација - 35° 11' 44"
Положбен агол 26°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 1,3'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 2 септември 1826
Други ознаки NGC 1382, ESO 358-37, MCG -6-9-9, FCC 190

NGC 1380B е елиптична галаксија во соѕвездието Печка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1380B се споменува и како NGC 1382, ESO 358-37, MCG -6-9-9, FCC 190.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 2 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1380B е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] NGC 1380B има привидни димензии од 2,4' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 37 m 9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 35° 11' 44".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 26°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 1380B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13354. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 355; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7031.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]


Надворешни врски[edit | edit source]