NGC 1360

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1360

{{{опис}}}

Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 33 м 14,6 с
Деклинација - 25° 52' 16"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
9,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,6
Физички податоци
Привидни димензии 6,42' x ?'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена јануари 1859
Други ознаки PK 220-53.1, ESO 482-PN7, AM 0331-260, CS=11.4

NGC 1360планетарна маглина во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1360 се споменува и како PK 220-53.1, ESO 482-PN7, AM 0331-260, CS=11.4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во јануари 1859 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1360 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,6 m.[2] NGC 1360 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6,42'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 33 м 14,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 25° 52' 16".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1360 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 312; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6450. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 908.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]