NGC 1333

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1333


Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 29 m 18 s
Деклинација + 31° 25' 0"
Податоци од набљудување
Вид на објект рефлексиона маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 6' x 3'
Историја
Откривач Едвард Шенфелд
Откриена 31 декември 1855
Други ознаки LBN 741

NGC 1333 е рефлексиона маглина во соѕвездието Персеј, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1333 се споменува и како LBN 741.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 декември 1855 година од страна на Едвард Шенфелд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 3 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1333 е од видот RN.[1] NGC 1333 има привидни димензии од 6' х 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 29 m 18 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 31° 25' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1333 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 94; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2342. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1457.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]