NGC 1311

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1311


Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 23 m 41,8 s
Деклинација + 1° 11' 4"
Податоци од набљудување
Вид на објект двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Филип Сидни Кулиџ
Откриена 16 декември 1859

NGC 1311 е двојна ѕвезда во соѕвездието Бик, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 декември 1859 година од страна на Филип Сидни Кулиџ, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1311 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 23 m 41,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 1° 11' 4".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1311 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 221; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8065.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]