NGC 1269

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1269
Поглед кон NGC 1269
Поглед кон NGC 1269
Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 17 м 18,3 с
Деклинација - 41° 6' 26"
Положбен агол 72°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
8,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,4
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 11' x 9,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 1 ноември 1836
Други ознаки NGC 1291, ESO 301-2, MCG -7-7-8, AM 0315-411, IRAS 03154-4117

NGC 1269спирална галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1269 се споменува и како NGC 1291, ESO 301-2, MCG -7-7-8, AM 0315-411, IRAS 03154-4117.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 ноември 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1269 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 1269 има привидни димензии од 11' х 9,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 17 м 18,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 41° 6' 26".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 72°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1269 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12209. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 390; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7564.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]