NGC 1245

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1245


Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 14 м 41,4 с
Деклинација + 47° 14' 19"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид III1r
Привиден сјај
(видлив)
8,4
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 11 декември 1786
Други ознаки OCL 389

NGC 1245отворено ѕвездено јато во соѕвездието Персеј, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1245 се споменува и како OCL 389.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 декември 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1245 е од видот III1r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,4 m.[2] NGC 1245 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 14 м 41,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 47° 14' 19".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1245 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 63; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3315. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1249.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]