NGC 1232A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1232A


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 10 m 1,8 s
Деклинација - 20° 35' 58"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 20 октомври 1784
Други ознаки ESO 547-16, MCG -4-8-32, Arp 41

NGC 1232A е спирална галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1232A се споменува и како ESO 547-16, MCG -4-8-32, Arp 41.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 октомври 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1232A е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 mag/arcmin2.[2] NGC 1232A има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 10 m 1,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 20° 35' 58".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 5°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1232A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11834. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 311; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5871. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 897.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]