NGC 1217/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1217/2


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 6 м 5,8 с
Деклинација - 39° 1' 14"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,4'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 23 октомври 1835
Други ознаки ESO 300-10, MCG -7-7-2, AM 0304-391

NGC 1217/2спирална галаксија во соѕвездието Печка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1217/2 се споменува и како ESO 300-10, MCG -7-7-2, AM 0304-391.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 октомври 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1217/2 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] NGC 1217/2 има привидни димензии од 0,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 6 м 5,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 39° 1' 14".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1217/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11642. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 390; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7560.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]