NGC 1163

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1163 {{{опис}}}
Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 0 м 22 с
Деклинација - 17° 9' 10"
Положбен агол 141°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 0,3'
Историја
Откривач Френсис Ливенворт
Откриена 1886
Други ознаки MCG -3-8-56, FGC 373, IRAS 02580-1720

NGC 1163спирална галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1163 се споменува и како MCG -3-8-56, FGC 373, IRAS 02580-1720.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1886 година од страна на Френсис Ливенворт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1163 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 1163 има привидни димензии од 2,2' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 0 м 22 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 17° 9' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 141°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1163 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11359. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 311; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5864. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 911.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118,206)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]