NGC 1117/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1117/2


Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 51 m 13,6 s
Деклинација + 13° 11' 16"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 10,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,1' x 0,1'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 2 декември 1863
Други ознаки UGC 2337, CGCG 440-22

NGC 1117/2 е галаксија во соѕвездието Овен, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1117/2 се споменува и како UGC 2337, CGCG 440-22.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 декември 1863 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 48 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1117/2 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 10,4 mag/arcmin2.[2] NGC 1117/2 има привидни димензии од 0,1' х 0,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 51 m 13,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 13° 11' 16".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1117/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 200207. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 175; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 646. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 16.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]