NGC 1049

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1049

{{{опис}}}

Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 39 м 48,1 с
Деклинација - 34° 15' 30"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид GCL
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 19 октомври 1835
Други ознаки ESO 356-SC3

NGC 1049збиено ѕвездено јато во соѕвездието Печка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1049 се споменува и како ESO 356-SC3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 октомври 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1049 е од видот GCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 m.[2] NGC 1049 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 39 м 48,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 34° 15' 30".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1049 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 354; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7014.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]