Месје 34

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од NGC 1039)
Прејди на: содржини, барај
Месје 34


Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 42 m 5 s
Деклинација + 42° 45' 42"
Податоци од набљудување
Вид на објект расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3m
Привиден сјај
(видлив)
5,2
Физички податоци
Привидни димензии 25' x ?'
Историја
Откривач Џовани Батиста Ходиерна
Откриена 1654
Алтернативни ознаки M 34, OCL 382

NGC 1039 е расеано ѕвездено јато во соѕвездието Персеј, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1039 се споменува и како M 34, OCL 382.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1654 година од страна на Џовани Батиста Ходиерна, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од - cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1039 е од видот II3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,2 mag.[2] NGC 1039 има само една позната привидна димензија, која изнесува 25'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 42 m 5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 42° 45' 42".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1039 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 62; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2853. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 44.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]