NGC 1025

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1025


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 36 m 19,9 s
Деклинација - 54° 51' 49"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 11 септември 1836
Други ознаки ESO 154-4, IRAS 02347-5504

NGC 1025 е спирална галаксија во соѕвездието Часовник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1025 се споменува и како ESO 154-4, IRAS 02347-5504.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 септември 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1025 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] NGC 1025 има привидни димензии од 0,9' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 36 m 19,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 54° 51' 49".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 6°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1025 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9891. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 419; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8484.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]