Mötley Crüe

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Motley Crue)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Mötley Crüe
Mötley Crüe во 2009
Биографски податоци
Потекло Лос Анџелес, Калифорнија, САД
Жанрови Хард рок, хеви метал, глам метал
Период на активност 1980–денес
Издавачи Mötley, Eleven Seven Music, Електра, Leathür
Соработници 58, Methods of Mayhem, Rock Star Supernova, Brides of Destruction, Sixx:A.M.
Мреж. место www.motley.com
Членови
Мик Марс
Ники Сикс
Винс Нил
Томи Ли
Поранешни членови
Џон Кораби
Ренди Кастиљо
Саманта Малоуни (тапанар за време на последната турнејата)

Mötley Crüe (се изговара Мотли Кру) е американски хеви метал бенд формиран во Лос Анџелес, Калифорнија во 1981 година. Бендот беше формиран од страна на басистот Ники Сикс (кој во тоа време беше во бенд наречен Лондон) и тапанарот Томи Ли. Ним подоцна им се приклучуваат гитаристот Мик Марс и пејачот Винс Нил. Mötley Crüe имаат продадено повеќе од 80 милиони копии на албуми низ целиот свет.[1][2]

Бендот е познат по чудниот животен стил на членовите. Сите тие го имаат прекршено законот, имаат лежено во затвор, биле зависници од дрога и алкохол, имале афери со многу жени, и се истетовирани по целото тело. Нивниот девети студиски албум бил пуштен во продажба на 24 јуни 2008 година, а во 2009 година бил издаден филм според нивната најпродавана автобиографијаthe Dirt“. Во моментов работат на нивниот нов, десетти по ред студиски албум, кој би требало да излезе во 2013 год.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]