Mother Mother

Од Википедија — слободната енциклопедија
Mother Mother
ПотеклоКвадра, Британска Колумбија, Канада
Жанр(ови)инди рок, алтернативен рок, нов бран
Години на активност2005 – сè уште
Продукциска куќа/ќиUniversal Music Group, Last Gang Records, Def Jam Recordings[1]
ЧленовиРајан Гулдемонд, Моли Гулдемонд, Али Сијадат, Јасмин Паркин, Мајк Јанг
Поранешни членовиКентон Луен, Дебра Џин Крилмен, Џереми Пејџ

Mother Mother — канадска инди рок група од островот Квадра, Британска Колумбија. Групата се состои од Рајан Гулдемонд на гитара и како вокал, Моли Гулдемонд и Јасмин Паркин на клавијатура и како следечки вокали, Али Сијадат на тапани и Мајк Јанг на бас. Долгогодишниот басист Џереми Пејџ ја напуштил групата во 2016 година.

Во 2005 година, тие независно го издале својот албум првенец со наслов „Mother“. Тие подоцна го промениле своето име во „Mother Mother“ и повторно го издадале албумот во 2007 година со изменетиот наслов „Touch Up“, а во повторното издавање се појавиле и неколку нови песни.

Вториот албум на групата „O My Heart“ бил издаден на 16 септември 2008 година; нивниот трет албум „Eureka“ бил издаден на 15 март 2011 година;[2] четвртиот албум „The Sticks“ бил издаден на 18 септември 2012 година; петтиот албум „Very Good Bad Thing“ бил издаден на 4 ноември 2014 година со американско издание на 7 април 2015 година; а нивниот шести албум „No Culture“ бил објавен на 10 февруари 2017 година со уште едно издание на Def Jam Recordings во САД. Седмиот и последен албум „Dance and Cry“ бил објавен на 2 ноември 2018 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Групата започнала во заливот Хериот, Британска Колумбија во јануари 2005 година, кога гитаристот и вокалистот Рајан Гулдемонд бил на музичко училиште и сакал да основа група заснована на вокални поп песни.[3] Тој ја внесе својата сестра Моли во групата, заедно со нејзината пријателка од колеџот, Дебра-Џин Крилман, за да го придружуваат неговиот вокал за песните што ги напишал, а триото свиреа акустични изведби пред да ги додадат тапанарот Кентон Ловен и басистот Џереми Пејџ.

Рајан Гулдемонд

Петте члена започнаа да свират под името Mother, а есента 2005 година, тие независно издадоа албум со исто име. Овој деби албум е снимен со Хауард Редекоп, кој исто така работел со The New Pornographers и Tegan and Sara. Кога провинцијата Ванкувер ја оценила групата „Mother“ како една од петте најдобри музички групи во 2007 година, тие започнаа да добиваат признанија за нивниот деби албум.Во летото 2006 година, отворија за австралиската група „The Cat Empire“ на распродадениот меѓународен џез фестивал во Ванкувер . Подоцна истата година, тие дебитираа во централна Канада на Меѓународниот џез-фестивал во Монтреал на 29 јуни, како и во Торонто на 1 јули, Денот на Канада, во центарот Харбурфронт .[4][5]

Во октомври 2006 година, откако свиреше сет на поп фестивалот во Монтреал, членовите на „Mother“ се состанале со музичката куќа Last Gang Records и подоцна потпишале договор со четири албуми. Во тој момент, етикетата им предложи да го сменат името за да избегнат правни проблеми и тие се преименуваа во Mother Mother. На 20 февруари 2007 година, групата повторно го издала својот деби албум, под новото име, реименувајки го албумот „Touch Up“ и додавајќи две нови песни и уметност поразлична од оригиналот.

Групата го издала својот втор албум „O My Heart“ во 2008 година. Подоцна истата година, на 3 декември, беше објавено дека Дебра Џан Крилман ја напуштила групата.[6] На 26 јануари 2009 година, групата го објавила приклучувањето на Јасмин Паркин како нова пејачка и клавијатуристка.

Третиот албум насловен „Eureka“ бил објавен на 15 март 2011 година.[2] Водечката песна на албумот „The Stand“ влегол во Топ 100 во Канада во мај 2011 година и го достигнал 76. место во текот на истата седмица.

Четвртиот албум на Mother Mother „The Sticks“ бил издаден на 18 септември 2012 година.[7] Содржи 14 песни и е во копродукција на фронтменот на групата Рајан Гулдемонд и продуцентот Бен Каплан. Првата песна „Let's Fall in Love“ била објавена на 17 јули. Тие ја изведоа оваа песна на нивната канадска турнеја во 2012 година, свирејќи во родниот град Ванкувер на 19 декември.

Во 2014 година, групата потпишала договор со Universal Music Canada за производство на нивниот петти албум „Very Good Bad Thing“ кој бил објавен на 4 ноември 2014 година. Првата песна од албумот „Get Out The Way“ беше објавен на 15 јули 2014 година.[8]

Mother Mother изведуваа во Брамптон за време на новогодишните прослави на Онтарио на крајот на 2016 година.

На 24 ноември 2016 година, бендот ја објави својата Canadian No Culture турнеја. Нивната турнеја започна во Њу Бранзвик во февруари 2017 година и заврши во Британска Колумбија на крајот на март 2017 година.[9]

На 10 февруари 2017 година бил бјавен нивниот шести албум „No Culture“.[10] Главната песна од албумот „The Drugs“ бил објавен на 4 ноември 2016 година.[11]

На 2 ноември 2018 година, групата го издала својот седми студиски албум „Dance and Cry“.[12] Првата песна од албумот „Get Up“ била објавена на 14 септември 2018 година.[13] Бендот го поддржа албумот со турнејата Dance and Cry, изведувајќи 26 перформанси низ Северна Америка, почнувајќи од 7 февруари 2019 година во Ванкувер и завршувајќи на 16 март 2019 година во Бафало, Њујорк. Турнејата вклучувала распродадена претстава во театарот „Гремерси“ во Њујорк.

Статистика[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Наслов Детали за албумот Највисоки позиции
МОANЕ</br> [14]
Touch Up
 • Објавено: 27 февруари 2007 година
 • Етикета: Last Gang Records
-
O My Heart
 • Објавено: 16.09.2008 година
 • Етикета: Last Gang Records
-
Eureka
 • Објавено: 15 март 2011 година
 • Етикета: Last Gang Records
8
The Sticks
 • Објавено: 18.09.2012 година
 • Етикета: Last Gang Records
11
Very Good Bad Thing
 • Објавено: 4 ноември 2014 година
 • Етикета: Island Records / Universal Music Canada
4
No Culture
 • Објавено: 10 февруари 2017 година
 • Етикета: Island Records/Universal Music Canada
7
Dance and Cry
 • Објавено: 2 ноември 2018 година
 • Етикета: Universal Music Canada
53
"-" означува издание коешто не било рангирано.
Година Песна Највисока позиција Албум
МОANЕ МОANЕ МОANЕ Велика Британија
2008 година „O My Heart“ - 24 41 - O My Heart
2009 година „Body of Years“ - 12 28 -
„Hayloft“ - 43 - 8
2011 година „The Stand “ 76 3 23 - Eureka
„Baby Don't Dance" - 11 30 -
„Simply Simple“ - 20 41 -
2012 година „Let's Fall in Love“ - 3 13 - The Sticks
„Bit by Bit“ - 4 22 -
2013 година „Infinitesimal“ - 12 26 -
2014 година „Get Out the Way“ - 9 21 - Very Good Bad Thing
„Monkey Tree“ - 9 15 -
2015 година „Modern Love“ - 18 26 -
2016 година „The Drugs“ - 1 4 - No Culture
2017 година „Love Stuck“ - 14 14 -
"Baby Boy" - - 38 -
2018 година "Get Up" - 1 7 - Dance and Cry
"It's Alright" - - 13 -
2019 година „Give Me Back the Night“ - - 17 -
"-" означува издание коешто не било рангирано.

Видеографија[уреди | уреди извор]

 • „Touch Up“ (2007)[15]
 • „O My Heart“ (2008)[16]
 • „Body of Years“ (2009)[17]
 • „Hayloft“ (2009)[18]
 • „The Stand“ (2011)[19]
 • „Baby Don't Dance“ (2011)[20]
 • „Let's Fall in Love“ (2012)[21]
 • „Bit by Bit“ (2012)[22]
 • „Get Out The Way“ (2014)[23]
 • „Monkey Tree“ (2014)[24]
 • „Modern Love“ (2015)[25]
 • „The Drugs“ (2016)[26]
 • „Love Stuck“ (2017)[27]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Artists: Mother Mother“. defjam.com. Def Jam Recordings. Посетено на 24 март 2015.
 2. 2,0 2,1 "Mother Mother Announce New Eureka LP". Exclaim!, December 6, 2010.
 3. Portoghese, Bill (2 мај 2011). „Mother Mother Interview“. The Oswegonian. Посетено на 1 јули 2012.
 4. „Festival Archives: Mother“. Montreal International Jazz Festival. Архивирано од изворникот на 18 декември 2013. Посетено на 1 јули 2012.
 5. Wagner, Vit (29 јуни 2006). „Mother grows up quickly“. Toronto Star.
 6. „Myspace Blog Post“. myspace.com. Посетено на 30 ноември 2011.[мртва врска]
 7. Hudson, Alex (16 јули 2012). „Mother Mother Detail 'The Sticks,' Share New Tracks“. Exclaim!. Посетено на 25 јули 2012.
 8. Hudson, Alex (15 јули 2014). „Mother Mother Sign to Universal for New Album, Premiere 'Get Out the Way'. Exclaim!. Посетено на 17 ноември 2014.
 9. „Mother Mother | 'No Culture' New Album February 10th 2017“. Mother Mother (англиски). Посетено на 3 декември 2016.
 10. Murphy, Sarah (24 ноември 2016). „Mother Mother Announce 'No Culture' LP, Premiere 'The Drugs'. exclaim!. Посетено на 13 јануари 2017.
 11. „Mother Mother is Back with New Single: The Drugs“. Umusic (англиски). 4 ноември 2016. Посетено на 13 јануари 2017.
 12. „ALT-ROCKERS MOTHER MOTHER SET TO RELEASE NEW FULL LENGTH STUDIO ALBUM, DANCE AND CRY, ON NOVEMBER 2nd“ (англиски). Посетено на 3 ноември 2018.
 13. „Mother Mother | GET UP“. Mother Mother (англиски). Посетено на 27 септември 2018.
 14. Mother Mother Chart History: Canadian Albums (retrieved November 13, 2018)
 15. „Mother Mother - Touch Up“. youtube.com. Посетено на 2017-02-11.
 16. „O My Heart - Music Video“. youtube.com. Посетено на 2017-02-11.
 17. „Body Of Years - Music Video“. youtube.com. Посетено на 2017-02-11.
 18. „Hayloft - Music Video“. youtube.com.
 19. „Mother Mother - The Stand“. youtube.com. Посетено на 2017-02-11.
 20. „Mother Mother - Baby Don't Dance“. youtube.com. Посетено на 2017-02-11.
 21. „Mother Mother - Let's Fall In Love (Official Music Video)“. youtube.com.
 22. „Mother Mother - Bit By Bit [Official Video]“. youtube.com. Посетено на 2017-02-11.
 23. „Mother Mother - Get Out The Way“. youtube.com. Посетено на 2017-02-11.
 24. „Mother Mother - Monkey Tree“. youtube.com. Посетено на 2017-02-11.
 25. „Mother Mother - Modern Love“. youtube.com. Посетено на 2017-02-11.
 26. „Mother Mother - The Drugs“. youtube.com. Посетено на 2017-02-11.
 27. „Mother Mother - Love Stuck“. youtube.com. Посетено на 2017-10-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]