Microsoft Visual Studio

Од Википедија — слободната енциклопедија
Microsoft Visual Studio
Податотека:Visual Studio 2012 EN.png
Слика од Visual Studio 2012, уредувајки го C++ кодот на една програма
ПрограмериМикрософт
ЈазициКинески, чешки, англиски, француски, германски, италијански, јапонски, корејски, полски, португалски (Бразил), руски, шпански и турски
Мреж. местоvisualstudio.com

Microsoft Visual Studio е интегрирана развивачка околина од Микрософт (анг. Microsoft). Таа се користи за развој на компјутерски програми за Микрософт Виндоус (анг. Microsoft Windows), како и за создавање мрежни места, семрежни прилози, веб услуги и мобилни апликации.

Особености[уреди | уреди извор]

Visual Studio користи едитор за код кој поддржува Intellisense (компонента за дополнување на код) како и рефакторирање на код. Останати алатки во оваа развивачка околина се : интегриран дебагер, профилер за код, дизајнер за форми (за графички апликации), веб дизајнер, дизајнер за класи и дизајнер за шема на основа на податоци. Visual Studio исто така поддржува голем број на екстензии кои можат да ја зголемат функционалноста на речиси секое ниво.

Поддржани програмски јазици[уреди | уреди извор]

Visual Studio (засега) поддржува 36 различни програмски јазици. Некои поддржани програмски јазици се: C, C++, C++/CLI, VB.NET, C#, F# и TypeScript. Некои програмски јазици како Пајтон(анг. Python) имаат потреба од посебни екстензии, а некои како на пр. Јава (анг. Java) веќе не се поддржани од оваа развојна околина.

Верзии и изданија[уреди | уреди извор]

Visual Studio има неколку верзии на развој:

 • 97 (1997)
 • 6.0 (1998)
 • .NET (2002)
 • .NET 2003
 • 2005
 • 2008
 • 2010
 • 2012
 • 2013
 • 2015
 • 2017
 • 2019

Секоја верзија се пушта во продажба во неколку изданија, од кои најпопуларни најчесто се изданијата Community, Professional и Enterprise, од кои секое издание поддржува различни одлики.

Моментално, последна издадена верзија е Visual Studio 2019, чие официјално пуштање во продажба беше на 2 април 2019, иако претходно беа претставени неколку "preview" верзии, односно некомплетни и нестабилни верзии претставени со цел да се комплетира и оваа верзија на познатата интегрирана развивачка околина.