Прејди на содржината

Mafia: Definitive Edition

Од Википедија — слободната енциклопедија
Mafia: Definitive Edition
Мафија: Конечно издание
Изработувач(и) Hangar 13[б 1]
Издавач(и) 2K Games
Режисер(и) Алекс Кокс
Продуцент(и) Девин Хич
Дизајнер(и) Ондреј Вевода
Програмер(и) Мартин Бранштатер
Уметник(ци) Петр Мотејзик
Писател(и) Хејден Блекмен
Вил Портер
Композитор(и) Џеси Харлин
Серијал Мафија
Подлоги
Датум на издавање 25 септември 2020
Жанр(ови) Акционо-авантуристичка
Режим(и) Самостоен играч

Mafia: Definitive Edition (македонски: Мафија: Конечно издание)акциона-авантуристичка игра од 2020 година, развиена од Хангар 13 и објавена од 2K Games. Преработка на видеоигратаМафија“ во 2002 година, таа е четврто главно дело од серијата „Мафија“.

Со дејство во измислениот град Лос Хевн, Илиноис (заснован на Чикаго) во текот на 30-тите години на минатиот век, приказната го следи подемот и падот на еден сицилијанско-американски мафијаш од Лост Хевн, Томи Анџело, во криминалното семејство Салиери. Заедно со режимот на приказна, играчите исто така можат да го истражуваат градот во режим на отворен свет, кој има странични мисии и можност да наоѓаат тајни на свое слободно време. Преработката со себе донела неколку подобрувања во приказната и играта на оригиналот, вклучително и реконструиран амбиент, подобрена динамика на мисијата и воведување на мотоцикли во серијата. Додека најголемиот дел од ветеранската главна екипа на чешката „Мафија“ се вратила на новото дело, англиските гласови биле преработени. Покрај тоа, програмерите создале изворен резултат за преработката.

Играта била издадена за „Microsoft Windows“, „PlayStation 4“ и „Xbox One“ на 25 септември 2020 година, како засебна, така и како дел од пакетот „Мафија: трилогија“, кој исто така вклучувал и подобрена верзија на втората игра и верзија на третата игра составена од нејзината дополнителни пакети со приказни. По излегувањето, таа добила општо поволни критики од критичарите, со пофалби за заживување на приказната, перформансите и графиката, но сепак се соочила со некои критики во врска со нејзините анимации.

Начин на играње[уреди | уреди извор]

Замислен како целосна преработка на оригиналот, „Мафија: Дефинитивно издание“ била изграден од темел со нови средства и проширена приказна, иако мисиите од првичната игра биле пренесени. Како и со играта од 2002 година, играчите го контролираат Томи Анџело во текот на целата кампања на играта со еден играч, а неговиот свет се движи пеш или со возило. Ново во преработката е воведувањето мотоцикли, прва во серијалот.[1] Механиката за игра на „Мафија: Дефинитивно издание“ се заснова на оние на „Мафија III“. Вклучена е и поставка „Класична тешкотија“, која служи како поставување на најтешките тешкотии во играта што менува некои механики на игра, како што се управување со муниција и полициска реакција на злосторства, приближувајќи ја играта до првичната игра од 2002 година.[2]

Надвор од режимот на главна приказна, вклучен е посебен режим за слободно возење „како глава кон првичната игра“, што му овозможува на играчот да го истражува градот на свое слободно време без никакви задолжителни цели на мисијата. За разлика од првичната игра, сепак, слободно возеење и екстремно слободно возење се споени во режим на една игра, со необичните и надворни странични мисии на вторите вметнати во главниот сегмент слободно возење како скриени тајни што треба да ги открие играчот.[3]

Ажурирањето по објавувањето објавено во октомври 2020 година додало нови активности во режимот слободно возење во играта, вклучително и такси мисии и режим за тркање што се одвива во автодромот претставен во мисијата „Фер плеј“. Исто така, во ажурирањето е вклучена можноста играта да се игра во црно-бела боја, означена во менито за поставки на играта како „Ноар мод“ како почит за ерата на ноар филмовите, како и разни можности што му овозможуваат на играчот да прикаже скријте делови од главниот приказ на играта.[4][5]

Заплет[уреди | уреди извор]

Во 1930 година, за време на Големата депресија, осиромашениот таксист Томас „Томи“ Анџело е силно вооружен од двајца членови на криминалното семејство Салиери - Поли Ломбардо и Сем Трапани - за да им помогне да избегаат од заседа од соперникското семејство на криминал Морело. Иако му се нуди работа и е компензирано за неговата помош, Томи Анџело се враќа на својата работа следниот ден сè додека двајца членови на семејството Морело не го нападнат како одмазда. Откако Сем и Поли го спасиле, Томи бара помош од Дон Енио Салиери и им се одмаздува на неговите напаѓачи, додека се согласува да се приклучи на организацијата на Салиери како соработник. Помагајќи при работењето на рекетарите на Салиери преку Лост Хевн, под надзор на неговиот совесник Френк Колети, тој се спријателува со Сем и Поли за време на заедничките работи, додека ја заслужува почитта на Салиери спречувајќи го обидот на семејството Морело да преземе еден од неговите рекети.

Во 1932 година, Томи, сега веќе изграден човек, започнува врска со Сара Марино, ќерка на шанкерот на Салиери, Лујџи, откако ја заштити од некои багабонти. Под наредба на Салиери, Томи и Поли извршуваат рација во сксоперникиштето на бандата како одмазда, но Салиери им замери за убиството на нивниот водач, кој бил син на корумпираниот градски советник Роберто Гилоти. На Томи подоцна му е наредено да бомбардира бордел затоа што ги сменил своите верности кон Морело и да убие информатор кој работи таму, но ја поштедил на барање на Сем и ја пуштил да замине во замена за молк. Во 1933 година, Дон Марку Морело ги зголемува своите напори за разбивање на организацијата на Салиери и добива поддршка од Гилоти, кој сака да се одмазди за убиството на неговиот син. Кога Френк исчезнува со книгите за сметки на семејството, Томи го наоѓа како се подготвува да ја напушти земјата со своето семејство, откако склучил таен договор со Морело и ФБИ. Дознавајќи дека Морело му се заканувал на своето семејство и сочувствувал со разочарувањето на Френк од начинот на мафијашкиот живот, Томи му дозволува да замине со своето семејство за Италија во замена за книгите, подоцна лажејќи го Салиери дека ги убил.

До 1935 година, со профибицијата завршена, и двете мафијашки семејства започнуваат да се иселуваат во нови рекетирања, додека Томи, унапреден како шеф за неговите успеси, се оженил со Сара и создава семејство. Откако дознал дека Салиери се обидува да ги поткупи полицијата и градските власти во за себе, Морело се обидува да го убие во ресторан. Томи го штити, а кога ќе се открие дека телохранителот на Салиери го шпионирал за неговиот соперник, семејствата одат во војна. Томи е испратен да го убие јавно Гилоти за да испрати порака дека Морело не може да ги заштити своите пријатели и го убива братот на Морело и десната рака Серџо. Војната на крајот завршува кога Томи, Сем и Поли го убиваат самиот Морело кога се обидувал да лета надвор од градот. До 1938 година, семејството Салиери има целосна контрола врз рекетите на градот. Кога Томи, Сем и Поли ќе бидат испратени да извадат парче дијаманти скриени во кутиите со цигари запленети од царинските службеници, тие се шокирани кога наместо тоа пронаоѓаат скриена пратка хероин. Тројцата тогаш сфаќаат дека штотуку ризикувале живот во затвор за трговија со дрога и дека Салиери знаел за вистинската природа на товарот.

Томи и Поли се лути од дволичноста и лицемерието на Салиери и, спротивно на советот на Сем, ограбуваат банка без дозвола на Дон, со намера да го остават зад себе начинот на живот на толпата. Иако работата е успешна, Томи го пронашол Поли застрелан во неговиот стан следниот ден и украдени пари исчезнати. Сем му се јавува на Томи за да го предупреди дека Салиери им задал удар на двајцата затоа што отишле зад грб и се договорил да се сретне со него во градската уметничка галерија. Меѓутоа, еднаш таму, Сем признава дека го убил Поли и открива дека минатите прикривања на Томи биле изложени: Сем намерно го замолил да ја поштеди Мишел, а Френк го препознал пријател на семејството откако за кратко се скрил; и двајцата потоа биле убиени од луѓето на Салиери. Откако го преживеа обидот на Сем за живот, Томи го убива својот поранешен пријател и го напушти Лост Хевн со своето семејство. Подоцна контактирал детектив Норман за помош, кому му ја пренесува својата приказна пред да понуди да сведочи против семејството Салиери во замена за заштита на неговото семејство. Норман се согласува на барањето, од почит кон тоа дека самиот бил семеен човек. Како резултат на истрагата и судењата за толпа дошло до тоа повеќето од семејството Салиери, вклучувајќи го и Дон Салиери, да бидат осудени и осудени на доживотен затвор.

По издржувањето на осумгодишна затворска казна, Томи е повторно обединет со своето семејство, сите се ставени под заштита на сведоци и се преселени во Импаер Беј. Томи живее мирен живот со своето семејство сè до 1951 година, кога двајцата убијци[б 2] приоѓаат. Прифаќајќи ја својата судбина и знаејќи дека неговото минато како мафијаш го стигнало, Томи е застрелан и оставен да умре на неговиот пред тревник. Тој им подлегнува на раните опкружен со семејството, задоволен од тоа што сега се безбедни. Играта завршува со говор што Томи го одржа на свадбата на неговата ќерка за важноста на семејството; заклучувајќи дека додека сè друго доаѓа и си оди, семејството е засекогаш.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Првичната игра развиена од Illusion Softworks.
  2. Во преработката, атентаторите се конкретно моделирани да бидат Вито Скалета и Џо Барбаро. Витовите зборови се со текст „Вито“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yin-Poole, Wesley (13 јуни 2020). „Mafia: Definitive Edition looks great“. Eurogamer (англиски). Посетено на 9 март 2021.
  2. Web, 2K. „Introducing Mafia: Definitive Edition's Classic Difficulty“. Mafia - Official Website (англиски). Посетено на 9 март 2021.
  3. „Introducing Mafia: Definitive Edition's Free Ride mode“. Mafia - Official Website (англиски). Посетено на 9 март 2021.
  4. O'Connor, James (8 октомври 2020). „Mafia: Definitive Edition Adds A Black And White Noir Mode With Update 1.03“. GameSpot (англиски). Посетено на 9 март 2021.
  5. Deschamps, Marc (8 октомври 2020). „Mafia: Definitive Edition Update Adds Noir Mode“. Comicbook.com (англиски). Посетено на 9 март 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]