Прејди на содржината

Madhouse

Од Википедија — слободната енциклопедија
Madhouse, Inc.
Матично име
株式会社マッドハウス
Видкабушики гаиша
Дејностанимациско студио и претпријатие за производство
Основано17 октомври 1972
Основачи
Седиште
Јапонија Хончо, Накано, Токио
,
Јапонија
Вработени
70 (со исполнителите)
Матично претпријатие
ПодружнициMadbox Co., Ltd.
Мреж. местоmadhouse.co.jp

Madhouse, Inc. (јапонски: 株式会社マッドハウス, се чита: Медхаус) — едно од најпознатите анимациски студија, основано во раните 1970-ти. Студиото создавало и учествувало во создавањето на филмови како Ace wo Nerae! (1973), Ninja Scroll, Vampire Hunter D: Bloodlust, Паразит, Ванпанчмен (прва сезона), Триган и Di Gi Charat. Познато е и по сериите Бејблејд, BECK: Mongolian Chop Squad, Тетратка на смртта, Клејмор, Black Lagoon, Hajime no Ippo и Paranoia Agent. Студиото тесно соработува со мангаката Наоки Урасава. Тоа произвело анимеа врз основа на три негови манги: Yawara!, Master Keaton и Monster. Madhouse направил и аниме врз основа на некои од делата на CLAMP: Tokyo Babylon, две верзии на X, Cardcaptor Sakura, Chobits и Kobato.

Madhouse работел со Square Enix на OVA-та Last Order: Final Fantasy VII.

Историја

[уреди | уреди извор]

Студиото Madhouse е основано на 17 октомври 1972 г., по банкротот на Mushi Productions, компанијата на Осаму Тезука, од аниматори од ова студио и учениците на Тезука: Масао Марујама, Осаму Дезаки, Ринтаро, Јошиаки Каваџири, Сугино Акио и други.[1] До средината на 1990-тите, студиото било специјализирано за производство на OVA и анимирани играни филмови, но за разлика од другите студија од тоа време, како што се AIC и J.C.Staff, се потпирало на телевизиски и театарски изданија. Во март 1989 г., Madhouse добил награда на Јапонскиот фестивал за анимација за „придонес во развојот“.[2]

Подоцна, кога пазарот на OVA повеќе не бил доходен, студиото се свртило кон серии и телевизиски анимации наменети за кабелски и сателитски канали.

  1. 沿革 (јапонски). Madhouse Inc. Архивирано од изворникот на 2014-04-11. Посетено на 2014-04-14.
  2. . ISBN 5-901631-01-3. Архивирано од изворникот|archive-url= requires |url= (help) на 2009-01-22. Занемарен непознатиот параметар |издание= (help); Занемарен непознатиот параметар |место= (help); Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help); Занемарен непознатиот параметар |страниц= (help); Занемарен непознатиот параметар |год= (help); Занемарен непознатиот параметар |часть= (help); Занемарен непознатиот параметар |автор= (help); Занемарен непознатиот параметар |ссылка= (help); Занемарен непознатиот параметар |издательство= (help); Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]