Mузеј на Михаил Булгаков (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Музеј на Михаил Булгаков
Літературно-меморіальний музей Михайла Булгакова
Bulgakov house.jpg
Основан 15 мај 1991
Место Киев, Украина Украина
Директор А. Кончаковски
Мреж. место http://www.bulgakov.org.ua

Книжевно-меморијалниот музеј на Михаил Булгаков (украински: Літературно-меморіальний музей Михайла Булгакова) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот претставува спомен-куќа и меморијален музеј на Михаил Булгаков, и објектот претставува местото каде писателот живеел со својата сопруга. Долго пред да биде основан музејот, првиот директор на музејот започнал да собира средства за негово основање. По ова, биле собрани доволно материјали кои биле поврзани со писателот.

Во 1989 година, Киевскиот извршен комитет одлучил да формира меморијален центар во спомен на писателот. Така, по две години, на 15 мај 1991 година бил официјално за прв пат отворен музејот.

Денеска, во музејот се наоѓа експонати од 3,000 предмети.