Lj

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Lj (Латиница))
Прејди на: содржини, барај
Lj lj

е латиничен диграф кој се користи за претставување на фонемата /ʎ/. Оваа буква се користи во словенските јазици, како на пример хрватски јазик, босански јазик, словенечки јазик и за транскрипција на буквата љ во македонскиот и српскиот јазик. Оваа буква за прв пат ја користел Лудевит Гај во 1830.