Lactobacillus acidophilus

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Lactobacillus acidophilus
20101212 200110 LactobacillusAcidophilus.jpg
Lactobacillus acidophilus
Научна класификација
Домен: Bacteria
Колено: Firmicutes
Класа: Bacilli
Семејство: Lactobacillaceae
Род: Lactobacillus
Вид: L. acidophilus
Биномен назив
Lactobacillus acidophilus
(Moro 1900)
Hansen & Mocquot 1970

Lactobacillus acidophilus е вид на грам позитивна бактерија од родот Lactobacillus. L. acidophilus е хомоферментативен, микроаерофилен вид, кој ги ферментира шеќерите во млечна киселина, и се развива лесно на ниски pH вредности (под pH 5.0) и има оптимален раст на температура од околу 37 °C (99 °F).[1] L. acidophilus природно го има во човечкиот и животинскиот гастроинтестинален тракт и уста.[2] За некои соеви на L. acidophilus може да се земе во предвид да имаат пробиотски карактеристики.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bâati, L. ̈L.; Fabre-Gea, C.; Auriol, D.; Blanc, P. J.. Study of the cryotolerance of Lactobacillus acidophilus: Effect of culture and freezing conditions on the viability and cellular protein levels. „International Journal of Food Microbiology“ том  59 (3): 241–247. doi:10.1016/S0168-1605(00)00361-5. PMID 11020044. 
  2. „Bacteria Genomes – LACTOBACILLUS ACIDOPHILUS“. European Bioinformatics Institute. конс. 2007-08-22. 
  3. Ljungh A, Wadström T. Lactic acid bacteria as probiotics. „Curr Issues Intest Microbiol“ том  7 (2): 73–89. PMID 16875422.