Lactarius resimus

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lactarius resimus
Научна класификација [ у ]
Царство: Габи
Оддел: Столпчести габи
Класа: Агарикомицети
Ред: Гулапковидни
Семејство: Гулапки
Род: Млечки
Вид: Lactarius resimus
Научен назив
Lactarius resimus
Lactarius resimus
Научна класификација edit
Царство: Fungi
Колено: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Ред: Russulales
Семејство: Russulaceae
Род: Lactarius
Вид:
L. resimus
Биномен назив
Lactarius resimus

(Fr.) Fr. (1838)
Синоними

Agaricus resimus Fr. (1821)Galorrheus resimus (Fr.) P.Kumm. (1871)Lactifluus resimus (Fr.) Kuntze (1891)

Lactarius resimus е вид на печурки од родот Млечки (печурки), која се смета за деликатес во Русија и некои други земји од Источна Европа кога се кисели во сол. Таму се смета за една од трите највкусни јадливи печурки, заедно со Летен вргањ и Рујница,[1] иако не се почитуваат на друго место. Печурката формира микориза со брезата и со четинарите (бор).

Шапката се движи од 4 до 15 см во пречник. Дршката се движи од 2 до 6 см во должина и од 1 до 3 см во ширина. Печурката е генерално бела, со дамки од жолта до портокалова. Спорите се бело-жолти, елипсовидни и трнливи.[2]

Слични видови ги вклучуваат Lactarius pubescens var. betulae и Брезова млечка.<ref name=":0">Davis, R. Michael; Sommer, Robert; Menge, John A. (2012). Field Guide to Mushrooms of Western North America. Berkeley: University of California Press. стр. 97. ISBN 978-0-520-95360-4. OCLC 797915861.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Список на видови Млечки (печурки)

Наводи[уреди | уреди извор]

{{Наводи|refs=Lactarius resimus (Fr.) Fr. 1838“. MycoBank. International Mycological Association. Посетено на 2011-06-06.

  1. Васильков Б.
  2. Davis, R. Michael; Sommer, Robert; Menge, John A. (2012). Field Guide to Mushrooms of Western North America. Berkeley: University of California Press. стр. 97. ISBN 978-0-520-95360-4. OCLC 797915861.