Lactarius pinguis

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lactarius pinguis
Научна класификација
Царство:
Колено:
Класа:
Ред:
Семејство:
Род:
Вид:
L. pinguis
Биномен назив
Lactarius pinguis

(2010)

Lactarius pinguis е член на родот Млечки(печурки) со големи млечни шапки од редот Гулапки. Пронајден во северен Тајланд, тој бил опишан како нов за науката во 2010[1] година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Список на видови Млечки (печурки)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Figures 31–34 from: Dikow T, Lyons K (2010) Taxonomic revision of Ectyphus Gerstaecker, 1868 and Parectyphus Hesse, 1972 with a key to world Ectyphinae (Insecta, Diptera, Mydidae). ZooKeys 73: 25-59. https://doi.org/10.3897/zookeys.73.840“. dx.doi.org. Посетено на 2022-04-26. Надворешна врска во |title= (help)