Lactarius lignyotus

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lactarius lignyotus
Научна класификација [ у ]
Царство: Габи
Оддел: Столпчести габи
Класа: Агарикомицети
Ред: Гулапковидни
Семејство: Гулапки
Род: Млечки
Вид: Lactarius lignyotus
Научен назив
Lactarius lignyotus
Lactarius lignyotus
Научна класификација
Царство: Fungi
Колено: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Ред: Russulales
Семејство: Russulaceae
Род: Lactarius
Вид:
L. lignyotus
Биномен назив
Lactarius lignyotus

Fr. (1855)
Синоними

Lactariella lignyota (Fr.) J.Schröt. (1889) Lactifluus lignyotus (Fr.) Kuntze (1891)

Lactarius lignyotus

Lactarius lignyotus припаѓа на видот Млечки (печурки) од редот Russulales. За прв пат научно е опишана од Елиас Магнус Фрис во 1855 година. Се смета дека е јадлива, но со мал интерес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Phillips, Roger (2010) [2005]. Mushrooms and Other Fungi of North America. Buffalo, NY: Firefly Books. стр. 104. ISBN 978-1-55407-651-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]