Lactarius cyanescens

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lactarius cyanescens
Научна класификација
Царство:
Колено:
Класа:
Ред:
Семејство:
Род:
Вид:
L. cyanescens
Биномен назив
Lactarius cyanescens

Stubbe, Verbeken & Watling (2007)

Lactarius cyanescens е член на големиот род Млечки (печурки) со големи млечни шапки од редот Russulales. За прв пат бил опишан како нов за науката во 2007[1] година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Список на видови Млечки (печурки)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Verbeken, Annemieke; Bougher, Neale L.; Halling, Roy (2002). „Lactarius (Basidiomycota, Russulaceae) in Papua New Guinea. 3. Two new Lactarius species in subgenus Plinthogali“. Australian Systematic Botany. 15 (6): 765. doi:10.1071/sb01036. ISSN 1030-1887.