Lactarius chelidonium

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lactarius chelidonium
Научна класификација [ у ]
Царство: Габи
Оддел: Столпчести габи
Класа: Агарикомицети
Ред: Гулапковидни
Семејство: Гулапки
Род: Млечки
Вид: Lactarius chelidonium
Научен назив
Lactarius chelidonium
Lactarius chelidonium
Научна класификација edit
Царство: Fungi
Колено: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Ред: Russulales
Семејство: Russulaceae
Род: Lactarius
Вид:
L. chelidonium
Биномен назив
Lactarius chelidonium

Peck (1872)
Синоними[1]

Lactifluus chelidonium (Peck) Kuntze (1891)

Lactarius chelidonium е член на големиот род Млечки (печурки) во редот Russulales. За прв пат била опишана од американскиот миколог Чарлс Хортон Пек во 1870[2] година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Список на видови Млечки (печурки)

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „33272, 1872-06-06“. Art Sales Catalogues Online. Посетено на 2022-04-26.
  2. Peck, Charles H. (1897). Annual report of the state botanist, by Charles H. Peck. Albany,: University of the State of New York,.CS1-одржување: излишна интерпункција (link)