La Vie en rose

Од Википедија — слободната енциклопедија

"La Vie en Rose" (француски за „Живот во розово“) е најпопуларната песна на француската пејачка Едит Пјаф.

Пјаф за првпат песната ја испеала во 1946 година. Текстот бил напишан од страна на Пјаф, а мелодијата на песната од "Луиги" (Луис Гуљеми). англиската верзија на текстот била напишана подоцна од страна на Мак Дејвид. Поради нејзината популарност, оваа песна се појавува на многу албуми на Пјаф. Документарниот филм за Едит Пјаф од 1998 година се вика, исто така, La Vie en Rose, а истиот наслов се користи и за биографскиот филм кој се појави во 2007 година La Vie En Rose, за кој Марион Котијар, којашто ја играше Пјаф, освоила Оскар за најдобра глумица.

Оваа песна подоцна е изведувана од многу музичари. Има освоено награда Греми во 1998 година.

Познати наслови[уреди | уреди извор]

Верзијата на Грејс Џонс[уреди | уреди извор]

"La Vie en Rose" беше третиот сингл на американската позната пејачка Грејс Џонс. Верзијата на Џонс на песната „La Vie en Rose“ беше издавана како сингл во 1977, 1980, 1982 и 1985 година.

Верзијата на Дона самер[уреди | уреди извор]

Американската пејачка Дона Самер ја испеа "La Vie en Rose" во 1993 во албум во чест на Едит Пјаф, Tribute to Edith Piaf, издаден во Франција и во САД, во кои повеќе пејачи ги изведуваат некои од најпознатите песни на Пјаф.

Список на синглови (CD синглови - Франција)[уреди | уреди извор]

  1. "La Vie en Rose" (US Radio Mix - Remixed by Humberto Gatica) - 3:43
  2. "La Vie en Rose" (Full Bass Mix - Remixed by Colin Peter & Carl Ward) - 4:25
  3. "La Vie en Rose" (Extended Soul Mix - Remixed by Colin Peter & Carl Ward) - 7:40
  4. "La Vie en Rose" (Stringapella Mix - Remixed by Colin Peter & Carl Ward) - 5:43

Список на други познати изведувачи на песната "La Vie en Rose"[уреди | уреди извор]

Филмови во кои се појавува песната "La vie en rose"[уреди | уреди извор]

Книги и телевизија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ^ Édith Piaf biography from Radio France International Архивирано на 27 февруари 2003 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]