La Mordidita

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
"La Mordidita"
Сингл на Рики Мартин и Јутел
од албумот A Quien Quiera Escuchar
Пуштенаприл 21 2015 (2015-04-21)
ФорматДигитално спуштање
Снимен2014
ЖанрЛатински поп
Должина3:31
КомпанијаSony Music Latin
Текстописец/и
Продуцент
  • Антонио Рајо
  • Ромеро
Синглови на Рики Мартин chronology
Mr. Put It Down
(2015)
La Mordidita
(2015)

La Mordidita“ е песна на пуерториканскиот пејач Рики Мартин снимена за неговиот десетти студиски албум A Quien Quiera Escuchar (2015). Била издадена како третиот сингл од албумот на 21 април 2015.

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Музичкото видео за „La Mordidita“ било премиерно издадено на Vevo на 12 јуни 2015.[1]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Дигитално спуштање
Бр. Наслов Траење
1. „La Mordidita“ (си Yotuel) 3:31
Дигитален сингл
Бр. Наслов Траење
1. „La Mordidita“ (Brian Cross ремикс со Јутел) 3:34
Дигитален сингл
Бр. Наслов Траење
1. „La Mordidita“ (Urban Remix со Zion & Lennox) 3:51

Табели[уреди | уреди извор]

Chart (2015) Peak
position
Шпанија (PROMUSICAE)[2] 11
САД Латински Песни (Билборд)[3] 14
САД Латински Поп Песни (Билборд)[4] 2

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Држава Датум Формат Издавачка куќа Нав.
САД 2 јуни 2015 Digital download (Brian Cross Remix) Sony Music Latin [5]
July 16, 2015 Digital download (Urban Remix)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ricky Martin - La Mordidita (Official Video) ft. Yotuel“. Vevo. 12 јуни 2015. Посетено на 25 јули 2015.
  2. "Spanishcharts.com – Ricky Martin feat. Yotuel – La Mordidita" Canciones Top 50. Hung Medien. Retrieved July 3, 2015.
  3. "Ricky Martin Album & Song Chart History" Billboard Latin Songs for Ricky Martin. Prometheus Global Media. Retrieved July 3, 2015.
  4. "Ricky Martin Album & Song Chart History" Billboard Latin Pop Songs for Ricky Martin. Prometheus Global Media. Retrieved July 3, 2015.
  5. „La Mordidita (2015) - Ricky Martin“. 7digital (US). Архивирано од изворникот на 2015-07-04. Посетено на July 3, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]