Прејди на содржината

La Macédoine (1919 - 1922)

Од Википедија — слободната енциклопедија
La Macédoine
УредникГеорги Баждаров
Основан1919
Јазикфранцуски
СедиштеСофија

La Macédoine бил весник на македонската емиграција во Бугарија, односно орган на Извршниот комитет на Македонските братство. Излегувал на француски во среда и сабота во периодот помеѓу 1919 - 1922 година во Софија, а бил наменет за странство [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Куманов, Милен. Македония. Кратък исторически справочник, София, 1993, стр. 164.