La Liga 2

Од Википедија — слободната енциклопедија

Втората дивизија на Шпанија, чие комерцијално име е LaLiga Hypermotion поради спонзорство од EA Sports, и чие официјално име е Шампионат во Националната лига на Втората дивизија, е втората категорија од системот на лига во Шпанија . Организиран е од 1984 година од страна на Националната професионална фудбалска лига, откако ја наследи Кралската шпанска фудбалска федерација (РФЕФ). Се игра од сезоната 1928-29, заедно со Првата дивизија, двапати прекинато, помеѓу 1936 и 1939 година, поради шпанската граѓанска војна и во 2020 година, поради пандемијата COVID-19 .

Втората дивизија е, заедно со Првата дивизија, една од единствените две категории со професионален статус во Шпанија, и двете под заштита на Националната професионална фудбалска лига, додека останатите дивизии зависат од RFEF и нејзините соодветни федерации. .

Во текот на својата историја, четириесет и осум клубови биле шампиони во Втората дивизија, а најуспешни со 8 титули биле Реал Мурсија Клуб на фудбалот, проследен со Реал Бетис Баломпие (7) и Реал Клуб Депортиво де Ла Коруња, Реал. Спортинг де Хихон и Реал Овиедо (сите со 5). Фудбалскиот клуб Гранада е актуелен шампион.

На 2 август 2020 година, У. г. Алмерија ја направил најскапата продажба во својата историја и во историјата на Втората дивизија на Шпанија,[1] успевајќи да го префрли уругвајскиот напаѓач Дарвин Нуњес во Бенфика за 24 милиони евра.[2] Понатаму, ова стана најскапото засилување во целата историја на португалската прва дивизија .[3]

4 клуба ќе испаднат во Примера дивизион RFEF, а 2-директна и 1 Плеј-оф промоција за Ла Лига.

{{{content}}}
Тимови од сезоната 2023-24
Клуб Сезони Клуб Сезони
Предлошка:Country data País Vasco</img> Спортско друштво Аморебиета 2 Предлошка:Country data Comunidad Valenciana</img> Спортскиот сојуз на Леванте 42
</img> Албасете Баломпие 26 Предлошка:Country data Comunidad Valenciana</img> Спортски клуб Елденс 6
</img> Фудбалски клуб Андора 2 Предлошка:Country data Comunidad de Madrid</img> Спортска групација Алкоркон 12
Предлошка:Country data Castilla y León</img> Фудбалскиот клуб Бургос Дваесет и еден Предлошка:Country data Castilla y León</img> Спортски клуб Мирандес 10
Предлошка:Country data Región de Murcia</img> Фудбалскиот клуб Картагена 7 Предлошка:Country data Castilla y León</img> Фудбалскиот клуб Реал Ваљадолид 37
Предлошка:Country data País Vasco</img> Спортско друштво Еибар 29 </img> Реал Овиедо 41
Предлошка:Country data Cataluña</img> Реал клуб Депортиво Еспањол 6 </img> Реал тркачки клуб 37
Предлошка:Country data Aragón</img> Спортско друштво Уеска 12 </img> Реал Спортинг Хихон 51
Предлошка:Country data Comunidad Valenciana</img> Фудбалскиот клуб Елче 40 Предлошка:Country data Canarias</img> Спортски клуб Тенерифе 47
</img> Ferrol Racing 35 Предлошка:Country data Comunidad Valenciana</img> Фудбалскиот клуб Виљареал „Б“ 5
Предлошка:Country data Comunidad de Madrid</img> Спортски клуб Леганес 17 Предлошка:Country data Aragón</img>Кралска Сарагоса 27

Матична страница

  1. „Darwin Núñez, el traspaso más caro de segunda división“. Onda Cero.
  2. „Darwin Núñez se marcha al Benfica en un traspaso récord en la historia de Segunda“. MARCA.
  3. „Darwin Núñez ficha por el Benfica y hace historia en Segunda“. BeSoccer.