La Bohème (Charles Aznavour song)

Од Википедија — слободната енциклопедија

La Bohème или Боем е песна напишана од Жак Плант и ерменскиот-француски уметник Шарл Азнавур. За првпат била снимена од страна на Азнавур во 1966. Тоа е една најпознатите француски шансони и песна на сите времиња. Таа е снимена исто така и на италијански, шпански, англиски, и германски јазик.

Во 2005, Мафалда Арнот, португалска фадо пејачка сними верзија на оваа песна на својот четврти албум Diário.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

/Charles Aznavour - La Bohème performance [1]