Прејди на содржината

LAMP

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шема на комплексот LAMP, кој работи заедно со опслужувачот Squid. Тој е високопроизводствено решение отпорно на грешки за веб-опслужувач во непријателска средина.

LAMPакроним за збир слободен софтвер со отворен код широко користен на светската мрежа.[1] LAMP е именуван по првите букви од неговите составни компоненти:

Акронимот LAMP може да се користи за да се однесува на:

  1. Инфраструктурата на веб-опслужувачите;
  2. Програмерските парадигми;
  3. Програмскиот пакет.
  1. „LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP)“. SearchEnterpriseLinux. Архивирано од изворникот 28 November 2021. Посетено на 15 December 2021.
  2. „What is LAMP stack? | IBM“. www.ibm.com (англиски). Посетено на 2024-01-23.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]